zachmurzenie duże
-3°
-8°
środa
Reklama
80. rocznica Zagłady lelowskich Żydów
12 września 2022 r. | 12:05
0

W bieżącym roku przypada 80. rocznica Zagłady lelowskich Żydów. W 1942 roku Niemcy dokonali masowej eksterminacji Żydów, w tym także lelowskiej społeczności żydowskiej. 21 września lelowskich Żydów przetransportowano do obozu zagłady w Treblince, gdzie w okrutny sposób odebrano im życie. Tylko nielicznym z tej społeczności udało się przeżyć II wojnę światową. Lelów na zawsze utracił swych żydowskich mieszkańców.

Aby zachować pamięć o tym wydarzeniu, a przede wszystkim o jego ofiarach - Żydach, którzy do 1942 roku zamieszkiwali Lelów i stanowili nieodłączną część jego społeczności,
21 września 2022 r. o godzinie 10:00 przedstawiciele władz samorządowych Gminy Lelów, Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. W. Zwierkowskiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie zapalą znicze i złożą wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej żydowską społeczność Lelowa (ul. Ogrodowa).

Przypominamy, że w ramach projektu "Muzeum na kółkach" realizowanego przez Muzeum Historii Żydów POLIN mieszkańcy Lelowa oraz wszyscy odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć mobilną wystawę dotyczącą historii, życia, kultury, tradycji i obyczajowości społeczności żydowskiej.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie
w następujących terminach:
14 września (środa) - 10:00-16:00
15 września (czwartek) - 9:00-16:00
16 września (piątek) - 10:00-18:00

Na zwiedzających czekać będzie dwóch profesjonalnych edukatorów. /UG Lelów/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *