słabe opady deszczu
12°
11°
niedziela
Reklama
screen https://www.facebook.com/daro.gawronski/videos/2847260621960790/
Setki Chasydów przybyło do Lelowa
05 lutego 2020 r. | 11:56
0

W tym roku przypadła 206. rocznica śmierci cadyka Dawida Bidermana, zwanego Dawidem z Lelowa. Uroczystości przy grobie słynnego cadyka Bidermana co roku gromadzą w Lelowie kilkuset chasydów z całego świata.

Chasydzi odwiedzający Lelów modlą się u grobu cadyka, wrzucając do sarkofagu przykrywającego grób karteczki z prośbami do cadyka. Wierzą, że w rocznicę śmierci duch zmarłego zstępuje w miejscu jego pochówku między żywych i zanosi Bogu ich modlitwy. Dawid Biderman był jednym z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich.

Kolejnym wydarzeniem, które przybliży nam kulturę żydowską, będzie Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy Państwa na „XVIII Święto Ciulimu-Czulentu”, które odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia 2020 r. /UG Lelów/

Gepostet von Daro Gawroński am Sonntag, 2. Februar 2020Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *