bezchmurnie
17°
12°
środa
Reklama
Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie
Narodowe Czytanie w Lelowie
08 września 2021 r. | 12:37
0

W sobotę 4 września 2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie odbyła się dziesiąta jubileuszowa edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą tegorocznej odsłony Narodowego Czytania była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury i mimo upływu kolejnych dziesięcioleci nie traci na swojej aktualności.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Lelów, Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie.
Gości przywitała kierownik PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie i zaprosiła do zabrania głosu Sekretarza Gminy Lelów, który w swoim przemówieniu nawiązał m.in. do początkowych lokalnych edycji Narodowego Czytania.

Następnie odczytano list inaugurujący akcję przesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Po wprowadzeniu w genezę i problematykę utworu przez uczennicę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie zaprosiła do czytania aktu I dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

W rolę narratora wcielił się pracownik PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie a lektorami byli przedstawiciele różnych instytucji:
- Urzędu Gminy,
- Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego w Lelowie,
- Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku,
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie,
- Szkoły Podstawowej w Podlesiu,
- właściciele Jurajskiej Spiżarni w Białej Wielkiej,
- Szkoły Podstawowej w Ślęzanach,
- Klubu Seniora.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa ilustracji dotyczących dramatu i kadrów z adaptacji teatralnych. Można było również obejrzeć przekrój wszystkich lokalnych odsłon Narodowego Czytania oraz pamiątkowe książki z poszczególnych edycji otrzymane z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. /Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *